SSS

Sık Sorulan Sorular

Evet , rinoplasti burun estetiği demektir biliyorsunuz. Rinoplasti; burun estetiği. Septorinoplasti; burun estetiği, bunların hepsi aynı şeydir. Biz rinoplasti ameliyatlarıyla beraber sadece ve sadece burun içerisindeki sinüslerin ameliyatlarını yapıyoruz veya burun eti cerrahisini yapıyoruz burun eti küçültme ve ameliyatlarını yapıyoruz veya deviasyon gibi burun bölme eğriliği varsa onu da beraberinde yapıyoruz. Genelde bir başka cerrahi ek bir cerrahi çok fazla hastalarımıza tavsiye etmiyoruz çünkü biraz daha fazla yük getiriyor. Beraberinde bademcik ameliyatı gibi ameliyatları yapanlar var veya başka cerrahi ilave edenler var ama ben hastalarıma burun estetiği ameliyatı olacaklarsa sadece o bölgeye yakın anatomik komşu olan yerlerdeki cerrahilerin yapılması gerektiğini diğerleri biraz daha yük getireceği için bir başka seansa ertelemeleri gerektiğini tavsiye ediyorum.

KBB cerrahisinin baş boyun cerrahisinin uğraştığı en önemli konulardan bir tanesidir horlama. Horlama çok zor bir semptomdur. Horlama aslında bir hastalık değildir bir semptomdur ve tedavisi gerçekten çok zor durumlardan çok zor semptomlardan bir tanesidir. Biz hastalarımız horlama şikayetiyle geldiği zaman ‘artık bunu birlikte çözeceğiz, bizim yapacağımız bazı şeyler var, sizin yapacağınız bazı şeyler var bunların toplamında bir sonuç elde edeceğiz’ diyoruz ve bunun sonucuna göre bir karar veriyoruz buna göre bir cerrahiye karar veriyoruz veya buna göre bir medikal tedaviye karar veriyoruz. Dolayısıyla horlama hastası zor bir hastadır, horlama hastasının beklentisi çok fazladır. Ve horlama hastası özellikle bu KBB camiası diyeyim veya KBB alanında hastaların çok fazla beklentilerinin -ne yapıldığı diyeyim- beklentilerinin sömürüldüğü bir alandır dolayısıyla horlamayı hiçbir cerrah hiçbir KBB uzmanı veya başka bir daldaki uzman hiçbir şekilde yüzde yüz tedavi edemez çünkü yüzde yüz tedavi ediyorum diyen zaten yalan söyler. Dolayısıyla horlama hastası biraz hekimin yapacağı işlerle biraz da hastanın katkısıyla beraber ortak alınacak sonucu gerektiren bir durumdur.

Ben bu soruya gülüyorum. Ameliyatsız rinoplasti olmaz yani mümkün değil. Yani tıbbın en temel kaidelerine aykırı, mümkün değil yani, imkansız bir şey. Dolayısıyla ameliyatsız rinoplasti biraz da dediğim gibi bu işte biraz artı değer yaratmak ve hasta çekmek için yapılan bir şey, ameliyatsız rinoplasti olmaz.

Evet, sinüzit tedavisi gerçekten hastalarımızın çok kafasını karıştıran tedavilerden bir tanesi ve ben her zaman şunu söylüyorum daha önceki yazılarımda da çok fazla belirttim:
Maalesef ki ülkemizde sinüzit her zaman için gereğinden fazla tedavi ediliyor. Özellikle sinüzit halk arasında çok korkulan, çok işte insanları telaşa düşüren, her zaman için ‘acaba sinüzitim var mı?’ sorusuyla doktora geldikleri bir konu. Biz sinüzit tedavisini her zaman için öncelikle ilaçla tedavi edilmesini tavsiye ediyoruz, altında sinüziti oluşturan başka bir sebep yoksa alerji gibi. İlaçla tedavi ettikten sonra özellikle bir hafta ya da on gün sonra muhakkak hastalarımıza film çekmek gerekir. Bu filmin sonucuna göre sinüzit tedavisini nasıl devam ettireceğimize karar veririz. Eğer ameliyat gerekiyorsa tabii ki ameliyatını yapıyoruz ama ilk akut sinüzit atağıyla geldi veya hastamızın kronik sinüziti var akut atakla geldi bunu hemen hasta gelir gelmez filme göndermek, film çekmek, filmin sonucuna göre karar vermek yanlış oluyor. Muhakkak öncesinde bir hafta on gün kadar bir ilaç tedavisi vermek lazım, sinüslerin içerisindeki sekresyonu kurutmak gerekiyor arkasından film çekmek gerekiyor, bu filmin sonucuna göre de sinüzit tedavisine nasıl devam edeceğimize karar vermek gerekiyor. Burada genelde hastalarımız akut dönemde hastaneye gidiyorlar veya film çektiriyorlar. Hayda orada bakıyorlar bütün sinüsler dolu çıkıyor, bunlara ameliyat öneriliyor. Genelde bu sinüziti biraz gereğinden fazla tedavi etmek oluyor. Bu biraz işte biraz piyasa şartlarını, biraz hastanenin durumlarını veyahut işte doktorların genel eğitimlerinden kaynaklanan bir şey. Bence sinüzit tedavisinde öncelikle her zaman için bir ilaç tedavisi vermek gerekiyor, sabırla beklemek gerekiyor sonra filmini çekmek gerekiyor ondan sonra ne yapılacağına karar vermek gerekiyor dolayısıyla ben hastalarıma her zaman için şunu söylüyorum; sinüzitte gereğinden fazla tedavi olmayın.

Botoks Botulinum toksinlerinden bir kimyasal bir ajandır, düz kasları felç eder ve bunun etkisi; ilacın üstündeki prospektüste 6 ay der ama genelde 4 ay ile 6 ay civarındadır yani 4 aydan itibaren etkisi kaybolmaya başlar 6 ayda tamamen kaybolur. Dolayısıyla yapılacak şeyin en fazla 4 aylık  bir sonucu vardır, yapılabilir tabii ki yapılabilir hastanın beklentilerine göre, hastanın isteklerine göre, hastanın cerrahi duruma hazır olup olmamasıyla ilgili olarak buna karar vermek lazım dolayısıyla botoksla çok hafif bir şekilde burun ucundaki, şuradaki, kasların içerisinden yaparak bu kasları paralize ederek; çalışmasını engelleyerek, biraz burnu kaldırmak mümkün değildir ama sonuçları dediğim gibi sonuçları çok hastanın beklentilerini çok fazla karşılayacak şekilde olmayabilir dolayısıyla eğer burun ucunu hasta çok daha iyi bir şekilde kaldırmak istiyorsa biz burun estetiğini tavsiye ediyoruz.

Burun dolgusu da son yıllarda çok etkili bir şekilde kullanılan yöntemlerden bir tanesi bazen çok işe yarar bazen de çok hastanın beklentilerini karşılamayabilir ancak bu da ?? toksini gibi botoks gibi etkisi süreli ajanlardan bir tanesidir. Siz burun dolgusunu burun ucuna, burun içerisine veya burun sırtına yaparsınız ama bunun kalış süresi vardır. Belli bir süre sonra absorbe olur cilt tarafından veya doku tarafından dolayısıyla etkisi sürelidir bunların. Hastanın dediğim gibi beklentilerine göre burun dolgusuyla beraber botoksu kullanabilirsiniz veya hastanın eğer çok fazla burun estetiği gibi bir şey istemiyorsa ufak tefek dokunuşlar istiyorsa bunda pekala botoksla beraber burun dolgusunu kullanabilirsiniz bir herhangi bir sakıncası yoktur. Ama sadece ve sadece burun dolgusuyla burun estetiği veya sadece ve sadece botoksla beraber burun dolgusuyla beraber burun estetiği tam bir burun estetiği olmaz.

Deviasyon septoplasti ameliyatı, sinüzit ameliyatı, burun etlerini ameliyatı, alın göz kapağı göz altlarının diğer estetik girişimleri, elmacık kemikleri çene ve yüzün diğer estetik girişimleri ile birlikte rinoplasti ameliyatı ile yapılabilir.