Sinüslerin Yeri ve Önemi

Sinüslerin Yeri ve Önemi

KBB sahasında, yüz kemiklerimizin içinde altı adet sinüs boşluğu vardır. Bunlar yüzün ön bölümünde beyin dokumuz ile üst çene kemiğine komşu olarak yerleşmiş haldedirler. Aslında başımızı iki ayrı kısma taksim etmiş olurlar. Komşuları olan en önemli sinir, göz siniri ve en önemli damar ise beyne giden ana şah damarıdır.

Peki, bu kadar önemli ve hayati dokular ile komşu olan bu sinüs boşlukları ne işe yararlar?

KBB disiplinindeki sinüzit ameliyatlarında bu anatomik hayati komşuluklara çok dikkat etmek gerekir. Birinci ve aslında en önemli fonksiyonları tamamı yumuşak dokular ile dolu olan ve oldukça ağır olan başımızı hafifletmeleridir. Bunu bir futbol topuna benzetebiliriz. Topun içindeki hava boşluğunu bir madde ile doldurursak ağırlaşır ve oyun için uygun olmaktan uzak olur. Eski Taksim Stadı’ndaki çamurlu zeminde gülle gibi olan topa benzer. Eğer bir kısmını bir madde ve kalan alanı hava ile doldurursak daha hafif ve fonksiyonel hale gelecektir. Sinüsler ve içlerindeki hava sayesinde vücudumuzun en üst kısmında bulunan başımız daha hafif bir yapı olarak omuriliğe ağırlık yapmayarak ve baş hareketlerine çok fazla kısıtlama vermeden uygun bir yapıda konumlanmalarını sağlar.

Diğer önemli özelliği ise içinde solunum epitelinin kaplı olası ve biz her nefes alış verişimizde akciğerlerimize geçen havanın çok daha fazla temas yüzeyine dokunarak ısınma, nemlenme ve temizlenmeye uğrayarak temiz bir şekilde ciğerlerimize gitmesini sağlamasıdır. Sinüsler, burun etleri ile beraber geçen havanın bir klima gibi ısıtılmasını ve nemlenmesini sağlarlar. Böylece temizlenen hava zararlı partiküllerinden ve mikroplardan kurtularak akciğerlere gider.