Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti Ameliyatı, burunda bulunan şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla yüzün genel yapısına uygun ve fonksiyonel olarak sorunsuz bir şekilde yapılan burun estetiği ameliyatına verilen isimdir. Bu ameliyat nefes alma problemi gibi sorunları olmayan kişilerde uygulanır. Kişinin burnunda şekil bozukluğuyla birlikte fonksiyonel olarak da problem olması halinde Rinoplasti İstanbul kliniğimizde rinoplasti ameliyatına ek olarak Septoplasti Ameliyatı da uygulanmaktadır.

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi Beklentiler

Hastalarıma rinoplasti ameliyatı yapmaya karar verdiğim zaman mutlaka taleplerini alırım. En sık gelen talep estetik ameliyat olduğum belli olmasın şeklindedir. İkinci olarak ta nefes alma sorunu varsa bunun giderilmesidir. İstanbul geneli tüm Türkiye genelini ifade den bir yüz şekline sahiptir. Çok iri abartılı derecede burun kemiği olan bir genetik yapıya sahip olmamamız coğrafi şansımızdır. Yüzü üç eşit parçaya ayırdığımızda orta parçada bulunan burnumuz tüm yüz şeklimizin ifadesini verir. Bu yüzden burada yapacağımız değişiklikler ifadeye etki yapacağından çok önemli bir yer teşkil eder. Ameliyattan sonra hastalarımdan duyduğum en güzel yorum çevremdekiler ameliyat olduğunu fark etmedi ve sadece ‘yüzünde ifade değişikliği olmuş’ demeleridir. Bunca yıllık tecrübeme dayanarak ifade etmeliyim ki ameliyattan önce yapılan fotoşop çalışmalarına karşıyım. Çünkü dokuda asla matematik olmadığı için hastayı ameliyat ile ilgili gereğinden fazla beklentiye sokabilir. Fotoşop sonuçta bir program olduğu için dünyanın en güzel burnunu yapmanıza olanak verir ancak doku böyle değildir. Ayrıca hastanın kendi kıkırdak ve kemik yapısından kaynaklanan özellikler fotoşopta yapılan değişikliklere olanak tanımaz. Dolayısıyla bu kanımca hastayı ameliyata ikna etmekten başka bir işe yarayan bir yöntem değildir. Bunun yerine ameliyattan önce hasta ile ayrıntılı konuşmak ve ayna karşısından burunu ile ilgili ne olabileceğini anlatmak en iyisidir. Bir diğer yöntem de daha önce yapılmış benzer burun şekillerinin ameliyat öncesi ve sonrası resimlerinin gösterilmesi hataya verilebilecek en iyi açıklama olur.

Rinoplasti Ameliyatı Hangi Yaş Aralıklarına Uygulanır?

Ameliyatlar genellikle 18 – 35 yaş aralıklarına uygulanmaktadır. Rinoplasti ameliyatlarında ciddi bir sağlık sorunu bulunmaması halinde burun ve yüz gelişiminin tamamlanması beklenmektedir. Ancak nefes alma problemi gibi nedenlerden dolayı bu yaş aralıkları değişebilmektedir. Burun Estetiğine karar verme açısından yaş faktörü ve sağlık problemlerinin önemli olmasının yanı sıra hastanın psikolojik durumu da oldukça önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatı Riskleri Var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi Burun Estetiği Ameliyatı’nda da bir takım riskleri bulunmaktadır. Genel anesteziden kaynaklanan riskler ve operasyon sırasında kanama, enfeksiyon, kanama gibi düşük ihtimalli riskler bulunmaktadır.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat günü hastanede bir gece kalmak yeterlidir. İlk gece anestezinin de etkisi ile hastalarımız iyi geçirirler. Bu sırada odada uyumalarını ve on beş dakikalık aralıklarla elmacık kemiklerinin üzerine buz uygulaması ilk gün için yeterli olur. Diğer yerlerde önerilen yüz maskesi ve diğer uygulamalar ameliyat sonu masrafı arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Ameliyat sırasında diğer yazılarımda açıkladığım gibi kanal tekniği ile burun kemiği kırılırsa yüzde gözde ve göz altlarında fazla şişlik morluk oluşmaz. Ertesi günü taburcu olan hastalarımızın evde istirahatleri ve ağızdan alınan ilaçlar ile dinlenmelerini tavsiye ederim. Genelde hastalarım ikinci günden sonra rahat hareket etmeye ve normal günlük aktivitelerini yapmaya başlarlar. İkinci ve üçüncü günlerde artma eğilimi gösterecek olan göz ve göz altlarındaki şişmeler üçüncü günün sonundan itibaren azamaya başlayacaktır. Burun içine koyduğumuz silikon havalı tamponları genelde ameliyatın beşinci gününde alırız. Bundan sonra hastalarımıza burun içini yıkayacak fizyolojik burun spreylerini tavsiye ederim. Yedinci günce ise burun üstündeki alçıyı ve burun ucundaki dikişleri alırım. Bundan sonra hastalarım günlük aktivitelerinin yanında işe de başlayabilirler.

Rinoplasti Ameliyatında Özel Sağlık Sigortası Geçer mi?

Ameliyatlarda anlaşmalı olan firmaların özel sağlık sigortaları geçmektedir. Anlaşmalı olduğumuz kurumlar arasında Allianz Sigorta, Axa Sigorta, Groupama Sigorta, Ergo Sigorta, İnter Partner Assistance, Demir Hayat, CGM Compu Group, EUREKO SİGORTA ( Garanti Eureko), Ziraat Sigorta, ZURİCH SİGORTA, HDI SİGORTA, GENERALİ SİGORTA, ACE EUROPEAN SİGORTA, ANKARA ANONİM SİGORTA, RAY SİGORTA, TÜRK NİPPON SİGORTA, SOMPO JAPAN SİGORTA bulunmaktadır.

Rinoplasti İstanbul’da Hangi Hastanelerde Uygulanmaktadır?

Ameliyat olacak hastanın istekleri doğrultusunda operasyonlarımız anlaşmalı olduğumuz Taksim Acıbadem, İstanbul Florence ve Amerikan Hastanesin’de gerçekleştirilmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı ve Sigara Kullanımı

Çoğu ameliyatta da olduğu gibi Rinoplasti Ameliyatlarında da sigara tüketimi iyileşme sürecini etkileyebilmektedir. Hastalara ortalama olarak ameliyat öncesi bir hafta ameliyat sonrasında da 2 hafta sigara içmemeleri önerilmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Fiyatları

Her hastanın yapısı ve talepleri farklı olduğundan rinoplasti ameliyatı fiyatları değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla rinoplasti ameliyatı fiyatı ilk muayene sonucunda belirlenebilmektedir.
Rinoplasti İstanbul Kliniğimizin iletişim bilgileri için http://www.tament.com/tr/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.