Nezle Grip ve Uçak Yolculuğu

Nezle Grip ve Uçak Yolculuğu

Uçak yolculuğu sırasında en sık olarak kulak ve sinüslerimizden rahatsız oluruz. Bunu sebebi dış ortamdaki basınç değişikliklerinin kafamızın içinde bulunan bu boşluklardaki basınç farkıdır. Yüksek basınçtan alçak basınca giderken kafa içindeki bu boşluklardaki hava anatomik deliklerinden dışarı çıkarak dış ortam ile basıncı dengeler. Aynı şekilde yüksekten alçağa giderken tam ters mekanizma ile dış ortamdaki yükselen basınç bu anatomik bölgelere doğal yollardan girerek basıncı eşitler. Çoğu kişide çok az kulak tıkanıklığı gibi sorunlarla iniş ve kalkışlarda sorun yaşanırken hasta insanlarda durum oldukça zor olabilir.

Eğer burun içinde ve sinüslerde sinüzit gibi bir enfeksiyon varsa sinüslerin havalanması güçleşeceğinden başta ve göz etrafında şiddetli ağrılar oluşabilir. Keza geniz bölgesi tıkalı ise bu sefer kulak tüpü rahat çalışamayacağı için aynı ağrılar kulakta hissedilir.

Peki, hasta isek ve uçak yolculuğu yapmak zorunda isek ne yapmalıyız?

Öncelikle yolculuk öncesi fırsatımız varsa bir KBB uzmanına gözükmemiz ve tavsiyelerini almamızda fayda vardır. Eğer böyle bir olanağımız yok ise yapacağımız bazı şeyler bize yardımcı olur. Bunların en başında çiklet çiğnemek gelir. Çiklet çiğnerken çene hareketlerimiz devamlı olacağı için bu kulak tüplerini açılıp kapanmasına yardımcı olacağından orta kulağın hava dolaşımına yardımcı olur. Her yutkunmamızda östaki tüpü denilen kanal açılıp kapanacağından hava geçişi rahatlar. Burun açıcı damlaların faydası vardır. Uçak kalkmadan önce ve özellikle iniş sırasında kullanılmaları hem kulak tüpünün hem de sinüs deliklerin açılmasına yardım eder. Zaten en sık olara inişler sırasında basınç sorunları yaşanır. Bunun sebebi kalkışta yüksek basınç içeren hava sinüs ya da orta kulaktan fizik kuralları gereği daha rahat çıkarken, yüksek basınçlı hava alçak basınçlı kafa boşluklarına girmekte dokuları kollabe edeceğinden daha zor oluşur. O yüzden en sık inişlerde rahatsız oluruz.
Yolculuk öncesi alacağımız içinde pseudoefedrin içeren burun açıcı haplar da oldukça faydalıdır. Ve mutlaka hepimizin bildiği derin nefes alıp burnumuzu ve ağzımızı kapatıp yukarıya kulaklara hava basılması olarak yaptığımız Valsalva manevrasını da unutmamalıyız.