Kar Mikropları Öldürür mü?

Kar Mikropları Öldürür mü?

Nezle, sinüzit gibi şikayetler ile gelen hastalarımın genelde söylediği söz “bir kar yağsa da mikroplar ölse, bakın kaptık şifayı’’ olur hep….

Peki bu gerçekten doğru mudur?

Kar yağışı ile nezleye, gribe ve sinüzite neden olan mikroplar, virüsler ya da bakteriler ölür mü gerçekten? Bu söylem kısmen doğru, kısmen de yanlış bir şehir efsanesidir. İstanbul’un oldukça kirli ve yanlış şehirleşme nedeniyle kuzey rüzgarlarının bile temizleyemediği bir havası vardır. Bu nemli hava çok miktarda sağlığa zararlı madde, partikül ve mikrop içerir. Gerçekten de kar yağdığı zamanlar kar taneleri bu zararlı mikropları ve maddeleri alıp yere indirir. Havayı bu zararlı maddelerden temizlerler fakat aynı zamanda tüm kiri de yeryüzüne yapıştırırlar. Bu yüzden şehirdeki kar oldukça kirlidir. Kar taneleri gerçekten havayı temizlerler ama yeryüzünü değil…

Bu söylediklerimiz dış ortamlar için geçerlidir. Fakat biz şehir insanları vaktimizin büyük bir çoğunluğunu kapalı ortamlarda geçiririz. Dışarıda kar yağışı ile temizlenmiş ancak havadaki kiri yüzeye yapıştırmış bir hava varken, içeride hasta olmamıza ve bunu birbirimize bulaştırmamıza kolaylık sağlayan kirli hava vardır. Özellikle çok sayıda insanın birlikte çalıştığı işyerleri, toplu taşıma araçları, kafeler riskli ortamları oluşturur. Bu da yukarıdaki iddianın tam tersi olarak üst solunum yollarında görülen nezle, sinüzit gibi enfeksiyonların daha sık görülmesine yol açar. Kar yağıyor ve hava temizleniyor ama dışarı çıkma konusunda tereddütümüz var, ne yapmalıyız?

Öncelikle tereddütümüzü kırıp dışarı çıkmaya karar vermeliyiz. Ancak temizlenmiş havayı solurken asla yağan karı yememeliyiz. Özellikle çocuklarımıza ve evcil hayvanlarımıza yedirmemeliyiz. Dışarı çıkmak kapalı, basık ve havasız ortamların üzerimizde yarattığı dirençsizliği kıracak ve bize dinamizm getirecektir. Eğer kapalı ortamlarda kalma zorundaysak soğuğa rağmen ortamı sık sık havalandırmalıyız. Böylece pratikte çok doğru olmasa da ‘kar yağdı mikroplar öldü’ efsanesini sürdürmüş, kötü havaya rağmen içeri tıkılmaktan kurtulup belki çocuklar ile birlikte kar topu oynayarak enerjimizi yükseltip bağışıklık sistemimizin daha etkin çalışmasına fayda sağlamış oluruz.