Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu

Yazın başımıza gelecek en kötü şey gece yarısı başlayan şiddetli kulak ağrısıdır. Genellik bir yazlıkta ya da tatilde oluruz ve hazırlıksız olduğumuzdan ne yapacağımızı bilemeyiz. Özellikle evimizin dışında bir yerde tatilde olduğumuz için yanımızda yeterli ilaç veya gideceğimiz bir sağlık kuruluşu bulunmaz. Ne olduğunu anlayamadığımız için çoğunlukla telaşa kapılırız. Aslında gece başlayan şiddetli kulak ağrılarınız sebebi genellikle dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır. Bu bölge anatomik olarak çok dar ve kıkırdak doku ile birlikte oluşan bir yer olduğu için ağrı hissi şiddetli olur.

Dış kulak yolumuzda ter yağ ve kıl köklerinin oluşturduğu bir deri tabakası mevcuttur. Bu tabaka kıkırdakla beraber kulak kemiği üzerinden kulak zarına kadar ulaşan bir borunun içini kaplayan tabaka gibi bu bölgeyi döşer. Buradaki kıl köklerinin veya yağ bezlerinin mikrop kapması sonucu oluşan enfeksiyon etraftaki kıkırdak yapıyı ve kemik yapıya baskı yapar. Dar bir alana sıkışan küçük bir sivilce gibi bir lezyon şiddetli ağrıya neden olur.

Yapılacak en iyi şey eğer yanımızda bir ağrı kesici varsa kullanmamız ve sıcak kompres uygulaması ile ağrının azalmasına sağlamaktır. Kısa zamanda da bir Kulak Burun Boğaz hekimine gidip bu bölgenin aspiratörle temizlenmesini üzerine enfeksiyonu kurutacak solüsyonlar sürülmesini sağlamak ve hemen ağrı kesiciler ile antibiyotiğe başlamak gerekir.

Enfeksiyonda dış kulak yolunun temizlenmesi ağrılı ancak çok yararlı bir yöntemdir. Antibiyotik ya da kulak damlalarının daha iyi ve kısa sürede etki, etmesini sağlar. Bu hastalığı özellikle yazın ve tatil yerlerinde başımıza gelmesinin en büyük sebebi yaz aylarında artan terleme dış kulak yolumuzun buşon denilen kulak kiri ile tıkalı olması ve deniz havuz gibi suya girdiğimizde buradan gelen mikropların bu bölgede uygun ortam bulup kolayca üremesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle tatile gitmeden önce kulak kirinden şüpheleniyorsak bunu temizletmemiz olası tatilimizi zehir edecek hastalıktan uzak durmamızı sağlar.