Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon Ameliyatı Nedir?

Nazal septum eğriliğini düzeltmek amacı ile yapılan operasyona “nazoplasti” adı verilmektedir. Nazal septum iki burun pasajını birbirinden ayırır ve ön tarafı kıkırdak arka tarafı ise kemikten oluşmaktadır. Diyafram deviasyonu toplumda çok yaygın bir sorun olduğu için bu sorunu düzeltmek için yapılan deviasyon ameliyatı en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Septoplasti kararı verilirken hastanın şikayetleri ve burun tıkanıklığının sağlık ve yaşam kalitesi üstündeki olumsuz etkileri ile burun muayenesinin sonuçları dikkate alınacaktır. Nazal septum eğriliği ( deviasyonu ) nedeniyle burun tıkanıklığı olan hastalarda cerrahi tedaviden başka seçenek bulunmamaktadır.

Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Standart sızdırmazlık tekniği nazoplasti kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu operasyon burun deliğinden yapılır ve 20- 30 dakika sürer. Genel olarak burun sırtına yakın olmayan kavisli kısmın kıvrık kıkırdak ve kemik kısmının çıkarılması şeklindedir. Nazal septumun ön kısmının kıkırdağı aşırı bükülmemeli ve burnun üst kısmı dahil edilmemelidir. Bu tür standart olan operasyonların çok sayıda olması, insanları yanlış bir şekilde defleksiyon cerrahisinin “basit” bir cerrahi müdahale olduğuna inanmış olsa da genetik özellikleri nedeni ile farklı cerrahi yöntemler gerektiren şiddetli bükülmelerin sıklığı oldukça yüksektir.

Açık Teknik Deviasyon Ameliyatları Ne Zaman Tercih Edilmektedir?

Burun eğriliği dar ya da hava yolunun üst kısmına dik ise ve septal kıkırdak ciddi bir şekilde deforme olmuşsa veya burun ameliyatı geçirmiş hastalarda “açık septoplasti” ilk tercih olmalıdır. Çünkü kavisli olan kısım onarımı yerine eğri kısım onarılır. Bu tür deviasyon problemi olan hastalarda standart kapama ameliyatı çoğu zaman ameliyatı başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Ameliyat tekrar yapıldığında burun boşluğunda tamir edilecek kadar kıkırdak yoktur ve sorun çıkma ihtimali yüksek olmaktadır.

Burnun kıkırdak eğrisinin ya da dış kemiğin de eğri olduğu durumlarda, deviasyona ameliyatı esnasında estetik burun ameliyatının da yapılması planlanan hastalarda açık teknik deviasyon ameliyatı tercih edilir. Standart olan deviasyon ameliyatlarının Kulak Burun Boğaz uzmanlık eğitiminin bir parçası olmasına karşın açık olan teknik cerrahilerde olumlu sonuç almak genel olarak burun cerrahisi alanında tecrübe ve özel eğitim gerektirmektedir.

Günümüz cerrahisinde sıklıkla sadece estetik amaçlı olarak tercih edilen “açık teknoloji” kullanımı, burun görünümünü değiştirmeden burundaki kıkırdak ve kemik eğriliğini en ideal ve kalıcı şekilde düzeltebilmektedir. Kıkırdak kusurları ya da önceki ameliyatlara bağlı olarak şekil bozuklukları olan hastalarda, burun septumunda düz ve güçlü bir yapı oluşturacak yeterli kıkırdak yok ise kulak kepçesinden veya kulaktaki kaburgalardan alınan kıkırdak parçalarının kullanılması gerekebilir.

deviasyon ameliyatı
deviasyon ameliyatı

Deviasyon Ameliyatlarında Tampon Kullanılır Mı?

Günümüzde geliştirilmiş olan ameliyat teknikleri sayesinde estetik ve deviasyon burun ameliyatlarını tamponsuz bir şekilde yapmak mümkün olmaktadır. Bu da ameliyat olan hastaların ameliyat sonrasında rahatına önemli katkılar sağlar. Aynı ameliyat esnasında alt burun etlerine tampon kullanılması gereken endoskopik redüksiyon işlemleri yapılmamış hastalarda deviasyona ameliyatı tamponsuz bir şekilde yapılır. Erken dönemde mukoza altında kan birikmesi ve mukoza ödeminin etkileri sebebi ile ameliyat sonrasında burun içerisine ince silikon destekleri koyulması sıkça tercih edilen bir uygulamadır.

Deviasyon Ameliyatıyla Beraber Burun Estetik Ameliyatı Yapılır Mı?

Deviasyon sebebi ile ameliyat olması gereken hasta bununla birlikte burun estetik ameliyatı da düşünüyor ise en ideal olan yaklaşım iki ameliyatın beraber yapılmasıdır. Burun içinde eğriliğe sebep olan kemik dokuları ya da fazla kıkırdağın deviasyon ameliyatı estetiğe yönelik olan kısımda farklı amaçlarla kullanılması beraber yapılan ameliyatın en önemli avantajlarından biridir.

Deviasyon Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Deviasyon ameliyatı tercihen genel anestezi altında yapılmaktadır. Deviasyon ameliyatı kapalı teknik ile yapılırsa 15- 20 dakika sürmektedir. Açık teknik kullanılarak yapılırsa sorunun derecesine ve kaburga ya da kulaktan kıkırdak dokusunun alınma ihtiyacı olup olmamasına bağlı olarak 1- 2,5 saat arasında sürebilmektedir. Hastalar genel olarak ameliyat gününde hastanede kalmaktadır. Ertesi gün ise hastanın burun temizliği yapılarak taburcu edilir.

Hastanın ameliyat sonrası 2 ya da 3 kere kontrole gelmesi genel olarak yeterli olur. Burun içerisinde mukoza iyileşmesi tamamlanana kadar iki ya da üç hafta boyunca meydana gelen kabuklanma ve kuruma için yumuşatıcı sprey ya da damla, tuzlu su içeren temizleyici spreyler kullanılmaktadır.

Estetik amaçlı olarak müdahale edilmeyen veya dış görünüşte farklılıklara sebep olmayacak düzeyde kıkırdak eğriliği sebebiyle açık teknik ameliyatın uygulanmadığı hastalarda ameliyattan sonra burnun dış görünüşünde herhangi bir değişiklik oluşmamakta gözler ve yüz çevresinde renk değişikliği ya da şişme olmamaktadır.

Deviasyon ameliyatı sonrasında hastaların 6 hafta boyunca burunlarını herhangi bir darbeden korumaları gerekmektedir. Darbe riski olmayacak spor aktivitelerine 2 hafta sonra, yüzmeye ise 1 ay sonra başlayabilirler. Yalnızca deviasyon ameliyatı olmuş hastalarda kullanılan teknikten bağımsız bir şekilde gözlük takmalarında sakınca olmamaktadır.

Deviasyon Burun Ameliyatı Fiyatları

Burun ameliyatları farklı enstrümanlar, teknikler ve malzemeler kullanılarak çeşitli şekillerde yapılabilmektedir. Daha önce geçirilmiş burun ameliyatı, burunda bulunan problemin boyutu, kaburga ya da kulaktan parça alma gerekliliği bulunup bulunmaması ve birlikte konka (burun eti) büyümesi, sinüzit gibi aynı ameliyat esnasında müdahale edilmesi gereken sorunların olup olmamasına göre ameliyat ücretleri değişiklik göstermektedir.

Fiyatı etkileyen diğer bir faktör ise ameliyatın yapılacak olduğu hastanedir. Tam teşkilatlı olan büyük ve özel hastanelerde yapılacak ameliyatlarda, cerrahi fiyatı aynı olmasına rağmen ameliyathane kullanımı, oda, tetkik, anestezi, malzeme gibi diğer faktörlerin daha yüksek fiyatlı olması sebebi ile maliyeti diğer hastanelere göre daha yüksektir.

Burun septumu eğriliğine yönelik ameliyatlar sigorta kapsamına göre değişen şartlarda özel sigorta kapsamında yapılmaktadır. Özel sigorta kullanmayan hastalarda ve ameliyatların sigorta kapsamında karşılanmadığı durumlarda ameliyat fiyatları genel olarak paket fiyat şeklinde verilmektedir. Yani hastaların ödeyeceği toplam fiyat ameliyat öncesinde net bir şekilde belli olmaktadır. Kullanılacak malzemelerin ücretleri teker teker hesaplanmayıp sabit fiyat olarak belirlenebilmektedir.

Koku alma ve solunum gibi oldukça önemli fonksiyonları olan organ üzerinde yapılacak olan ameliyat başarısı operasyonu yapacak olan cerrahın tecrübesi, cerrahi yetenekleri ve eğitimi en önemli unsurlar olmaktadır. Bununla birlikte ameliyat esnasında kullanılacak olan malzemelerin ve enstrümanların kalitesi ve içeriği de önemli bir rol oynamaktadır. Benzer durumlarda diğer ekipmanların ve malzemelerin kalitesinden sterilizasyonuna bağlı olarak birçok farklı faktör üzerinde etkili olabilmektedir. Yani fiyatın azalması kaliteden ödün vermek anlamına gelmektedir

Ameliyat fiyatları çeşitli parametrelere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. En doğru olan yaklaşım hekiminiz konusunda kararınızı verdikten sonra fonksiyonel burun değerlendirmesinin tam bir şekilde yapılması ve müdahalelere karar verilmesidir. Deviasyon ameliyatı uygulamasının burun fonksiyonları yönünden başarılı olabilmesi için yapılması gereken sinüs cerrahisi ya da burun eti gibi ek müdahalelerin olması fiyatın yanı sıra hastane tercihini de etkileyebilmektedir.