Burun Eti Nedir?

Burun Eti Nedir?

Hastalar KBB muayenesine geldiklerinde genellikle “nefes alamıyorum burun etim var’’ diye şikâyetlerini ifade ederler.
Burun etleri nedir ve ne işe yararlar?
Burun etleri aslında hava yollarımızın filtreli klimalarıdır. Nefes aldığımız zaman dışarıdan gelen hava ilk olarak burnumuzdan girer ve bu yolla akciğerlerimize ulaşır. Akciğerlerimize giden havanın ısı, nem ve içerdiği parçacık miktarı açısından özelliği önemlidir. Uygun ısıda, nemde aynı zamanda da tamamen filtre edilmiş ve temiz olması akciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Anatomik olarak her iki burun boşluğumuzda içinde kemik içeren et parçaları gibi görülen yapı aslında burun etlerimizdir.

Burun etleri, burun içi yüzeyini arttırarak üzerlerinden geçen havanın ısıtılmasını, uygun bir nem oranına ulaşmasını ve üzerlerini kaplayan temizleyici epitelyum sayesinde hava içerisindeki partiküllerin tutulmasını sağlayarak filtre görevi görürler. Burun içerisinde her iki tarafta üçer adet et parçası olarak yer alırlar böylece burun içerisinde dolaşan hava yüzeyini fiziksel olarak arttırırlar. Bunu, klimanın içinden geçen havayı ısıtan panelleri gibi düşünebiliriz. Bu panellere üzerinde devamlı hareket eden ve salgıladığı maddelerle havadaki kirli partikülleri tutan mekanizmayı da katarsak filtre görevini de ekleyebiliriz.

Burun etlerinin bu görevi mevsim değişikliklerine göre havaların ısınması veya soğuması ile beraber devam eder. Hava yollarımızın başlangıcında yaz aylarında ve kış aylarında farklı çalışan, ısıtma ve soğutma özelliği olan aynı zamanda da filtre görevi gören bir organımız vardır. Burun etlerinin fonksiyonlarını etkileyecek sigara gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmamız gerekir.

Bu aynı zamanda burun eti ameliyatlarında da önemlidir. Eskiden olduğu gibi burun eti ameliyatlarında burun etleri kesilip tamamen alınmamalıdır. Burun etlerinin tamamen alınması burun içerisindeki hava pasajını arttırır fakat yüzeyi azalttığı için nemlenme ve ısıtma fonksiyonları kaybolur. Burun salgılarının kurumasına neden olacağından burun içinde kabuklanmalar artar ve bu da hastaları uzun vadede rahatsız eder. Böyle hassas çalışan ve aldığımız havayı klima gibi kaliteli hale getiren bir organımız varken bunu etkileyecek girişimlerde ve ameliyatlarda özenli davranmamız gerekir.