Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Burun Estetiği hakkında en çok sorulan soruları ve cevaplarını bu yazımızda topladık.

Burun Estetiği Olursam Burnum Çöker ya da Düşer mi?

Burun estetiği ameliyatı olan hastaların en büyük korkularından biridir. Burun çökmesini yada düşmesine sebep olan en büyük hatalardan bir tanesi
Burun sırtındaki kemiğin gereğinden fazla alınmasıdır. Burun ucunun düşmesi ise uçtaki kıkırdağın fazla alınmasıdır. Bu yüzden burun estetiği ameliyatları sırasında burun şeklini belirleyen bu bölgeler de çalışırken ameliyatın bilimsel tekniklerine uymak gereklidir. Özellikle daha önce burun bölme eğriliği deviasyon ameliyatı olanlarda burun ucunun çökme riski çok fazladır. O yüzden daha önce burun ameliyatı olanlara burun estetiği sırasında mutlaka burun ucuna destek kıkırdağı koymak gereklidir. Daha önce burun estetiği olmuş ve düzeltme ameliyatı olanlarda ise burun sırtında çok dikkatli davranmak gerekir eğer burun sırtındaki kemik ve kıkırdak yapı gereğinden fazla alınırsa burun çökme tehlikesi vardır. Bunun dışında ilk defa burun estetiği ameliyatı olacaklar için eğer burun estetiğinin bilimsel ameliyat tekniklerine uygun olarak yapılırsa böyle bir risk asla görülmez.

Doğal Burun İstiyorum. Estetik Olduğum Anlaşılır mı ?

Burun estetiği ameliyatından sonra sabah kalkıp yüzünüzü yıkadığınız zaman aynaya baktığınızda eğer burun ameliyatı olduğunuzu hatırlamazsanız ,doğal bir buruna sahipsiniz demektir. Doğal bir burun estetiği sonucu almanın en önemli kurallarından bir tanesi, yüz şekline uygun bir burun yapmaktır. Her burnun kendine göre anatomik özelikleri vardır. Ve bu anatomik özellikler burun şeklini
belirlemede önemli rol oynarlar. Ameliyat sırasında yapılabilecekleri sınırlarlar ameliyat sırasında burunu şekillendirmek için yapılacak manevraları burnun anatomik sınırları içerinde kalarak yapmak doğal bir burun elde etmek açısından çok önemlidir. Ameliyat görüşmesine gelen ve elindeki başka birisine ait bir burun şeklini gösterip o şekilde bir sonuç isteyen hastalarla bu konuyu çok dikkatli konuşmak gerekir. Çok güzel gözüken burun şekli başka bir yüzde çok hoş durmayabilir. Burun estetiği sonrasında doğal estetik fonksiyonel “Nefes Alan “bir sonuç elde etmek istiyorsanız yüzünüzün ve burun anatomisinin sınırlarına saygı göstererek hareket edilmelidir. Böylece ameliyat sonrasında hem sizin gözünüze hoş görülen bir sonuç elde edilmiş, hem de ilk bakıldığında burun estetiği olduğunuzun anlaşılmadığı bir görünüm elde etmiş olursunuz.

Burun Estetiği Sonrası Yüzümde Şişme veya Morarma olur mu?

Her burun estetiği ameliyatından sonra burun göz altı ve yüzde çok düşük düzeyden çok ileri seviyeye kadar şişme ve morarma görülebilir. Bunun en az düzeyde olmasını sağlamak, cerrahın kullandığı teknik ve aletlerle ilgilidir. Son yılarda gelişen teknikler ve burun estetiğinde kulanılan aletler sayesinde bu en seviyeye çekilmeye çalışılmaktadır. Burun göz altlarında şişme morarma sebeplerinden biri burun yan kemiğini şekillendirmek amacıyla düzeltilmesinden kaynaklanmaktadır bu düzeltme soğuk bıçak kullanılarak veya PİEZO gibi ultrason dalgalarıyla kemik düzelten aletler kullanılarak yapılır. Her ikisinde de dokuya bir hasar verildiğinden dolayı kanama ve buna mütakip şişme morarma görülebilir. Şişme morarmayı artıran en önemli sebep kemiğin şekillendirilmesi değil kemiğe yapışan periost denilen zarın hasar görmesidir. eğer bütün bunları yaparken kemiğe yapışan zara en az düzeyde hasar verecek teknikler yada aletler kullanılırsa şişme morarma en az düzeyde olur. “şişme morarma olmaksızın burun estetiği “ ameliyatı diye yapılan reklamlar genellikle hasta çekmek için yapılan manevralardır. Burun estetiği ameliyatınız sonunda piezo gibi en az hasarı yapan aletler kullanılsa da sizin vücudunuzun bazı özelikleri de “ince deri “ gibi şişme ve morarmayı artıran bir sebep olabilir.
Burun estetiği ameliyatından sonra çok az da olsa göz altında şişme ve morarma olacaktır…