Burun Estetiği Ameliyatı ve Psikoloji

Burun Estetiği Ameliyatı ve Psikoloji

Burun estetiği olacak olan hastalarımdan gelen soruları derleyerek, ameliyat olacak hastalarıma bazı hatırlatmalar yapmak istedim.

Ameliyat kararı vermeden mutlaka doktorunuzla ayrıntılı görüşmelisiniz. Burnunuzda yapılacak şekil değişikleri için gerekli açıklamaları aldıktan sonra beklentilerinizi fizyolojik yapınızın izin verebileceği sınırlar içinde tutmanızda fayda olacaktır.
Zorlanacak fiziksel ve fizyolojik sınırlar ilerde daha fazla sorunlara yol açabilir. Burun yapınıza göre öncelikle, doktorunuzun söyleyecekleri ve yapabileceklerini dikkatle dinleyin. Teknoloji çok geliştiğinden artık çeşitli aplikasyonlar ile herkes fotoğraflar üzerinde oynayarak burnunuzun daha sonra nasıl görüneceğini anlatan görseller hazırlayabilmektedir.

Ancak her zaman söylediğim bir gerçek var ki dokuda, özellikle insan dokusunda asla matematik yoktur. Tıpta ilk yıllarda hocalarımızın her zaman söylediği şey ‘’biz de iki kere iki dört etmez’’ şeklinde olmuştur.

Gittiğiniz merkeze ya da doktora göre ameliyat öncesi çeşitli fotoğraf teknikleri ya da çekimler ile bazı simülasyonlar yapılabilir. Bunların en gelişmişi de en basiti de aslında aynı sonucu verecektir ve size sunulan şekil her zaman beklentilere yakın olan sonuç olacaktır. Asla aynısının olması mümkün değildir.

Bu yüzden ister çok pahalı bilgisayarlar ile donatılmış bir simülasyon kullanılsın ki bu genellikle ameliyat maliyetine yansıtılacaktır, ister çok daha basit bir aplikasyon kullanılsın hastalar için sonuç değişmez. Burada önemli olan sizin fizyolojiniz ve fizik görünüşünüze göre doktorunuzun yapacağı ayrıntılı açıklamadır.

Herkesin burun yapısı ve yaşına göre kıkırdak ve kemik yapısı gelişimi farklıdır. Ameliyat planlanırken bütün bunlar göz önünde tutulmalıdır. Örneğin genç hastalarımda her zaman planlamayı farklı yapmaktayım.

Özelikle kıkırdak şekillendirilmesi önemli bir yer tutar ve burun operasyonu kıkırdak gelişime göre planlamak ve yapmak gerekir. Burun cildi kalın ya da ince hastalarda da böyledir. Her zaman yapılacakları önceden detaylı bir şekilde planlamak gerekir.

Bir başka önemli durum da nefes alma yolunda kemik eğriliği deviasyonu olan hastalarımızdır. Eğer deviasyon ameliyatı da estetik cerrahiye ilave edilecekse buruna giriş planını ve kesiyi ona göre yapmak gerekir.

Örneğin bu her zaman ameliyat süresini yarım saat kırk beş dakika uzatacaktır ve nefes almaya yönelik bir cerrahi de estetiğe ilave edilecektir. Bu yüzden burun estetiği olacak olan hastalarıma tavsiyem; ameliyat öncesi yapılacaklar konusunda doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alın. Bilgisayar programı ile burnunuzun daha sonra nasıl görüneceğine dair yapılan görsel simülasyonlar size sadece fikir verir asla aynısını beklemeyin. Fiziksel görünüşünüz yüz şekliniz ve burnunuzun anatomik özellikleri her zaman için sonuca yansıyacaktır. Beklentinizi mutlaka buna göre ayarlayın. Her zaman ve herkese aynı şekilde bir burun yapan ve aynı tekniği uygulayan bir cerrahı tercih etmeyin. Çünkü her insan gibi her burun da farklıdır, özgündür ve estetik cerrahi de bu özgünlüğü korumalıdır.