Burun Ameliyatı Sonrası Spreyler

Burun Ameliyatı Sonrası Spreyler

İster burun estetiği ister burun bölme eğriliği (deviasyon) ameliyatları olsun hastalarımıza kullanmak üzere burun spreyleri tavsiye ederiz. Ameliyattan sonraki beş gün burun içinde silikon nasal splitler yani burun tamponları olduğu için burun içine bir şey tavsiye edilmez.

Silikon nasal splitler hastaların burun tamponu gibi hissetmedikleri, oldukça rahat ettikleri materyallerdir. Hatta tamponsuz burun ameliyatı şeklinde lanse edilmişlerdir. Bu silikonları aldıktan sonra hastalarımıza burun spreyleri tavsiye ederiz. Bunun nedeni burun içinin yıkanması, temizlenmesi ve burun mukozasının temizleme ve nemlendirme görevlerinin tekrar başlamasını sağlamaktır. Eğer burun etlerine de müdahale yapılmış ve özellikle radyofrekans gibi burun eti küçültücü girişimler yapılmışsa iyileşme dokularından dolayı bazı mukoza artıkları olacaktır.

Burun etlerinde küçültülen kısımlar burun içindeki sıcaklık ve nemin etkisi ile bir jöle kıvamına gelirler. Burun yıkama spreyleri bu dokuların kolaylıkla temizlenmesine ve atılmasına yardımcı olur. Ameliyat sonu pansumanlar sırasında burun endoskopları ile aspiratör yardımı ile biz bu jöle kıvamındaki dokuları alırız ve hastalar bol bol burun yıkama spreylerini kullanmalarını tavsiye ederiz. Böylece jöle kıvamına gelen dokular zamanla kurumadan ve kabuk oluşturmadan uzaklaştırılmış olur.

Tamponlar boşaltıldıktan sonra hastalar nefes almada oldukça rahatlama hissederler. Ancak iyileşme dokularına bağlı ödem ve doku döküntüleri ile bazen burun tıkanıklığı hissedebilirler. Böyle zamanlarda burun yıkama spreylerinin yanında burun açıcı spreylerde tavsiye ederiz. Ameliyat sonu pansumanlardaki temizleme, yıkayıcı ve temizleyici burun spreyleri, bazen açıcı burun spreyleri ile iyileşmenin tam olarak gerçekleşeceği üç haftanın sonuna kadar devam etmek gerekir. Böylece sağlıklı nefes alan açık bir buruna sahip oluruz.