Burun Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Burun ameliyatı, kimilerinin korktuğu kimilerininse geçirmeyi dört gözle beklediği bir operasyon. Peki burun ameliyatı nedir, hangi sebeplerle yapılır ve prosedürü nelerdir öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Burun Ameliyatı hakkında en çok sorulan soruları sizler için yanıtladık.

Burun ameliyatları yalnızca estetik amaçla mı yapılır?

Burun ameliyatları 2 farklı sebepten yapılır, birincisi estetik amacı güden operasyonlardır ve amaç burnun dış görünüşünü değiştirmektir ve görsel iyileştirme amacıyla yapılır buna Rhinoplasti denir. Latince Rhino burun plasti ise plassein anlamına gelen şekil vermekten gelir, yani buruna şekil vermek demektir.

Öteki sebep ise Reconstructive denilen ve burnun iç kısımlarında yapılan, burnun var olan yapısal problemlerini çözmek amacıyla burnun asli olarak yapması gereken ancak yapamadığı görevleri tekrar faal hale getirmek için yapılan burun operasyonlardır buna da septoplasti denir.

Septorhinoplasti ise hem estetik ameliyat hem de burnun işlevini tekrar düzeltmek için tek seferde yapılan operasyonlardır ve ülkemizde yaygındır.

burun ameliyatı
burun ameliyatı

Başarılı bir burun ameliyatının kriterleri nelerdir?

Bir burun ameliyatının başarılı sayılabilmesi için üç kurala uymak zorundadır, birincisi ve hastaların öncelikli talebi olan burun şeklinin doğal ve güzel bir görünümde olmasıdır. İkincisi ise zamanla iyileştikçe ve oturdukça hastayı rahatsız edecek şekil bozuklukları olmamasıdır. Üçüncüsü de burnumuzun en önemli fonksiyonu olan nefes alıp verme özelliğinin korunmasıdır. Bu üç temel kural sağlandığı takdirde hem ameliyat başarılı geçmiş olur hem de hastaların memnun kaldıkları bir sonuç elde edilir.

Ameliyatlar genel anestezi ile mi yapılır?

Burun ameliyatlarının daima genel anestezi ile yapılmasını tavsiye ediyor ve öyle yapıyoruz.

Ameliyat sonrası alçı, bandaj ve tampon kaç günde çıkarılır?

Operasyondan sonra 1 gün hastanede istirahat edilir, ameliyattan çıkar çıkmaz hem bandaj hem de alçı olur. Alçı bir hafta sonra çıkartılır ve çıktığı vakit hasta burnunun şeklini görebilir, çıkarıldığı zaman birkaç günlüğüne ödem oluşmaması için doku renginde bir bandaj konulabilir ancak bu mecburi değildir. Çok fazla şişliği ve morarması yoksa, belirli burun masajları yapılır ve başka bir prosedüre gerek kalmaz.

Burun ameliyatlarından sonra bazen göz altında şişme ve morarma olur. Neden?

Piyasada bununla ilgili çok fazla önerilen şey var, özellikle burun estetiği ameliyatı olursanız burun kemiklerine birtakım şekillendirmeler olacağından dolayı ameliyatın ikinci ya da üçüncü gününde şişme ve morarma olacaktır, bu ne yazık ki kaçınılmaz bir sonuçtur. Hangi doktor hangi teknikle yaparsa yapsın, burnu şekillendirmek için kemiklere belirli bir formasyon verileceğinden, muhakkak surette o kemiklerde oluşacak ve bazı ödem ve muhtemel reaksiyonlardan dolayı göz altlarında şişme ve morarma birkaç günlüğüne olacaktır. Bunlarla ilgili çeşitli krem ve ilaç olmakla birlikte kullananlarla kullanmayanlar arasında açıkçası çok fazla fark yoktur ve ameliyattan sonraki dönemde hastaya en faydalı olacak şeylerin başında bol su tüketmek gelir.

burun estetiği
burun estetiği

Yüzde oluşan morluklar kaç günde yok olur?

Ana iyileşme süresi ameliyattan sonra 1 haftadır. 1 haftadan sonra şişlikler ve morarmalar geçeceği için kişi bu süreden sonra normal hayatına geri dönebilir. Hasta düzenli bazı durumlarda bu süre uzayabilir ancak bu nadirdir. Genelde burun estetiği ameliyatından 3 hafta sonra burun toparlanmış olur ve normalde yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz. Gözlük takan hastalarda gözlüklerini bu süreden sonra takabilir, spor yapabilir, yüzmeye gidebilirsiniz. Burnun tam olarak toparlanması ve estetik öncesi hisse kavuşması ise 6 ay ila 1 yıl arasındadır.

Burun ameliyatları ağrılı mıdır?

Genelde bir şey olmaz denilse de ameliyattan sonra ilk bir iki saat çok hafif burnun üstünde yanma hissi olabilir ancak bu anestezi ilaçlarından dolayı fazla hissedilmez, hatta anestezi etkisiyle hasta bunu bile hissetmeyebilir. Ondan sonraki dönemde asla ve asla ağrı olmaz. Çoğu hasta burun kemiği kırılacağı için günlerce ağrı çekeceğini düşünür ancak bu endişe yersizdir.

Bazı burunları gördüğümüzde estetikli olduğunu hemen anlayabiliyoruz. Bu neden oluyor?

Operasyonlar tek tip değil kişiye özeldir, her kişinin kendine has çene ve elmacık kemikleri kısacası yüz yapısı vardır o yüzdende bu bölgeye uygun burun şekillendirmesi yapılır. Kişinin surat yapısı neyin mümkün olup olmadığını gösterir. Önemli olan kişinin hayalindeki burnu yapmak değil kişinin suratına ve isteklerine en uygun burnu yapmaktır.

Burun estetiği ameliyatını kimler yapmalı? Plastik cerrahlar mı yoksa kulak burun boğaz uzmanları mı?

Rinoplasti ve septoplasti farklı uzmanlık alanları gerektiren konulardır ve bu konuda ameliyata girebilmek için kapsamlı sertifika gerekmektedir. Bu iki alanda da sertifika sahibiyim. Doktor tercih edilirken hangi alanda ya da iki alanda da uzman olup olmadığına dikkat edilmelidir, bakılması gereken diğer husus ise doktorun tecrübesi ve önceki işleri olmalıdır.

Burun revizyon ameliyatı nedir?

Revizyon burun ameliyatı, ilk ameliyatta sonuçtan memnun kalmayan ya da iyileşme sürecinde istenmeyen iyileşme dokularının oluşması sonucu ihtiyaç duyulan bir durumdur. Bu yüzden ilk ameliyat ve ameliyat sırasında yapılanlar, dokuya gerekli özeni göstermek gereken revizyon şansını azaltır. Burada temel prensip daha önce ne yapılırsa yapılsın, tekrar dokuya gerekli özeni göstererek burnu doğal ve hiç ameliyat olmamış görüntüsüne kavuşturmaktır.