Burnumuz Ne İşe Yarar?

Burnumuz Ne İşe Yarar?

Burun yaşam kalitemizi ve sağlığımızı etkileyen en önemli organlarımızdan bir tanesidir. Nefes almamızın en önemli parçası olmakla birlikte beş duyumuzdan biri olan koku alma duyumuz burun içinde bulunur. Koku alma tat alma duyumuz ile birlikte işlev görür. Koku bozuklukları nadir olarak görülse de burun tıkanıklığı en sık şikâyet nedenlerinden biridir.

Eğer rahat nefes alamazsak fiziksel performansımız etkilenir, daha çabuk yoruluruz. Uyku düzenimiz ve kalitemiz bozulur. Horlama ortaya çıkar ve sağlıklı dinlenemediğimiz için gündüz yorgunluk hissederiz. İleriki yaşlarda kalp dama ve akciğer hastası olma ihtimalimiz artar. Yapılan araştırmalarda cinsel isteksizlik ve performans bozuklukları bildirilmiştir. Hastanın psikolojik durumunu etkilediği ve diğer hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı rapor edilmiştir.

Özellikle çocuklarda konuşma bozukluğu, gece işemesi, kulak sorunları ve işitme sorunları yapar. Bununla ilgili ameliyatlar da artış gözlenmiştir. Burun tıkanıklığı genelde yaşam kalitemizi bu saydığımız sebepler ile bozar.

Burun tıkanıklığı burun içini oluşturan kıkırdak ve kemiklerin anatomik olarak eğri olmasından ortaya çıkabildiği gibi alerji gibi mukozaları etkilen hastalıklar ile de ortaya çıkar. Alerjiye bağlı olarak bazen burun içince oluşan polipler de burun tıkanıklığına hatta koku yollarını tıkayarak koku alma bozukluğuna yol açar. Nadir olarak burun içinde gelişen tümör gibi sebepler de burun tıkanıklığına yol neden olur.

Çocuklarda ise bu sık olarak geniz etinden kaynaklanır ve kulak tüplerine yakın olduğu için orta kulak problemlerine de yol açar.

Ülkemiz de sık olarak gördüğümüz alerjik nezle, burun tıkanıklığının başlıca sebepleri arasındadır. Havada dolaşan alerjik maddelere karşı vücudun geliştirdiği bir tepkime sonucu ortaya çıkar ve burun içini döşeyen tüm mukozaları etkileyerek şikâyetlere neden olur. Koyu yapışkan kıvamda bir akıntıya neden olur.

Dokuların şişmesi ile burun tıkanıklığına neden olduğu gibi sinüs deliklerini tıkayarak sinüzite de neden olur.