Balon ile Sinüzit Ameliyatı

Balon ile Sinüzit Ameliyatı

Sinüzit hastalığının tedavisinde son 10 yıldır başarı ile uygulanan Balon sinüsoplasti yöntemi , sinüzit ameliyatlarında kolaylık ve hasta için konfor sağlamıştır.

Peki bu kadar popüler olmasının sebebi nedir? Bunun yanıtı; sinüslerin karışık anatomik yapısıdır. Fizyolojik olarak tüm sinüslerin burun içinde devamlılığı vardır. Genellikle bir delikle ya da dar bir mukoza kanalı ile burun içine açılırlar. Burun içindeki mukoza ile sinüslerin içini döşeyen mukoza aynıdır. Üst solunum yollarını etkileyen bir hastalık aynı zamanda tüm sinüsleri kaplayan örtüyü de etkiler. Hastalanan mukoza enfeksiyon ile şişer ve önce burna açılan delikler tıkanır, sinüs boşlukları havalanamaz hale gelir. Böylece sinüzit hastalığı ortaya çıkar. Bu deliklerin sürekli tıkanması ve mukozaların gereğinden fazla şişerek bu tabloya yardım etmesi ile kronik sinüzit dediğimiz ve genellikle ameliyat gerektiren hastalık ortaya çıkar.

Ameliyat söz konusu olduğunda önemli anatomik dokulara komşu olan sinüslerin cerrahisinde de büyük gelişmeler sağlanmıştır. Artık tüm sinüs ameliyatları endoskoplar yardımı ile endoskopik yapılır. Bu karışık cerrahi sahanın daha ayrıntılı görülmesini sağlamakla birlikte daha az cerrahi rezeksiyon yapılarak fonksiyonların korunmasına da yardımcı olur. Balon tekniği de bunun ileri aşaması olarak sinüzit cerrahisinde yerini almıştır. Özellikle alındaki sinüs olan Frontal sinüs ameliyatlarında vazgeçilmez bir yöntemdir. Diğer sinüslerin açılmasında ve ulaşılmasında endoskopinin sağladığı kolaylıklar alternatif olurken, frontal sinüs için tek seçenek Balon sinüsoplastidir. Alındaki ulaşımı zor bir burun içi yoluna sahip bu sinüste, balon tekniği aynı zamanda ameliyat süresini de kısaltır ve zor ulaşılan bu sinüsün irrigasyon yani antibiyotikli sıvılar ile yıkanmasını da sağlar.

Balon sinüsoplasti yöntemini detaylı şekilde anlattığım videomu buradan izleyebilirsiniz;