Bademcik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bademcik Nedir?

Bademcikler boğazımızın iki tarafında bulunan ve badem şeklinde olan lenf dokularıdır, badem şeklinde oldukları için bademcik denir, lenf sistemindeki diğer organlar gibi bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır ve görevleri enfeksiyonlara karşı vücudu korumaktır.

Bademciklerimiz hastalıklara karşı en ön cephededir ve vücudumuzun ilk savunucusudur, vücudumuza burnumuzdan ve ağzımızdan giren virüsler ilk olarak bademciklerimizle karşılaşır ve buradaki alyuvarlarla temas haline geçerler.

Bademciklerimiz neden iltihaplanır?

Teoride olması gereken şey vücudumuza boğaz ve burun yolundan giren virüslerin bademcik tarafından toplanması ve sistemimize giremeden etkisiz hale getirilmesidir, ancak bademcikler virüse karşı savaşlarda yenik düşebilir ve iltihaplanabilirler. Bademciklerin iltihaplanmasına ise tonsilit denir ve üç farklı iltihap tipi bulunur, bunlar akut, subakut ve kronik olarak ayrılır.

Akut, bademciklerin bakteri ya da virüs yoluyla iltihaplanmasıdır birkaç gün sürer, bu süre bazı durumlarda iki haftaya kadar uzayabilir

Subakut, kişinin bademciklerinin yıl içerisinde birkaç defa iltihaplanma durumudur.

Kronik, sıklıkla gerçekleşen subakuta denir ve bademcikler sıkça iltihaplanmaktan görevini yapamayacak hale gelir, kronik iltihaplı bademcik ise virüslerin üreme alanına dönüşeceği için kişiye fayda etmez aksine vücudun bağışıklığını düşürerek zarar vermeye başlar, bademciklerin alınması da tonsilitin kronik hale dönmesi durumunda yapılır.

Tonsilitin belirtileri nelerdir?

Tonsilitin başlıca belirtileri arasında boğaz ağrısı, yutkunurken zorlanma, ateş ve titreme, burun ve geniz akıntısı bulunmaktadır. Bademcik iltihabı karın ağrısı, ciltte döküntü belirtileriyle sinyal verip, boyun tutulmasıyla bile belirti verebilir. Aynı zamanda iltihaplanma durumunda bademcikler üzerinde gözle görülebilen beyaz renkte spotlarda gözlemlenebilir.

Bademcik ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Tonsilektomi 2 ana sebepten yapılır:

Birinci sebep bademciklerin kronik dediğimiz, sıklıkla iltihaplanmasıdır. Bademcikler asli görevlerini yerine getirmekten çok vücutta mikropların üreme yuvası bir hale geleceği için bu durumda bademciklerin alınması gerekmektedir.

İkinci sebep ise bademciklerin aşırı şişerek nefes yolunu daraltması ve nefes almayı zorlaştırmasıdır, şişen bademcikler özellikle uyurken nefes almayı zorlaştırır.

Çocuklarda horlama ve uyku apnesi olarak görülebilir, uyku apnesi ise çocuklarda sağlıklı ve kaliteli uykuyu engeller bu da çocukların büyümesinde ve davranışlarında negatif etkiye yol açabilir. Dolayısıyla bademcik ameliyatı keyfen ya da isteğe bağlı yapılmamakla birlikte, ihtiyaç duyulduğu anlaşıldığı anda ise ertelenmemelidir.

Bademcik ameliyatının bir yaşı var mıdır? Çok küçük çocuklarda bademcik ameliyatı yapılabilir mi?

Bademcik ameliyatı tıp dünyasının en fazla yapılan ameliyatlardan bir tanesidir, bademcik ameliyatı 0 yaşından 70 yaşına kadar cinsiyet fark etmeksizin rahatlıkla yapılabilir, ihtiyaç duyulduğunda beş-altı aylık bir çocuğa da bademcik ameliyatı yapmamız gerekebilir veya 70 yaşındaki bir hastamızın da bademcik ameliyatına ihtiyacı duyulabilir ve yapılabilir. Dolayısıyla bademcik ameliyatının yaş marjı 0’la 70 arasındadır ve cinsiyet fark etmeksizin çok rahat bir şekilde yapılabilir.

Çocuklarda şişen bademcik mutlaka alınmalı mı?

Bu konu, çocuk doktorlarıyla kulak burun boğaz cerrahları arasında tartışmaya sebep olan konulardan bir tanesidir. Bademcikler ancak nefes yolunu tıkıyorsa ya da iltihaplanma kronik dediğimiz sıklıkta olup hastanın bünyesini düzenli olarak zayıf bıraktığı zaman yapılır, geri kalan durumlarda ise doktorlar prosedürü izler ve kendi inisiyatiflerinde karar alırlar, bu operasyon ancak zaruri görüldüğü zaman yapılır. Küçük yaşta bademciklerin alınması ise hastaya herhangi bir yük getirmez, aksine bademciklerle ilgili oluşabilecek komplikasyonları önler ve hastayı muhtemel enfeksiyonlardan korur. Tekrarlayan bademcik ameliyatları beta mikrobu denilen kalpte, eklemlerde ve romatizmal ateş denilen eklem romatizması ve kalp romatizması gibi birtakım hastalıklara sebep olabilir.

Bademcikleri aldırmak vücudu zayıf düşürür mü?

Bademcik ameliyatı yapılacak hastaların yakınlarının en çok sorduğu soru bademcikler alındığı zaman hasta çocuğun hastalıklara karşı daha savunmasız olacağı hissidir, bademciklerin vücudun koruyucu kalkanıymış ya da jandarmasıymış gibi bir takım fikirler söylense de böyle bir şey yoktur, önceden belirtildiği gibi, bademcikler boğazımızda duran lenf dokularıdır ve varoluş sebepleri bedenimizi korumak olsa da iltihap kronik hale gelirse mikrop fabrikalarına dönüşürler ve varlıkları vücudumuza zarar vermeye başlar. Dolayısıyla yarardan çok zarar vermeye başlamışsa mutlaka alınmalıdır.