Ameliyatsız Rinoplasti Mümkün mü?

Ameliyatsız Rinoplasti Mümkün mü?

Son zamanlarda sıkça gelen sorulardan biri de bu, ameliyatsız rinoplasti mümkün mü?
Rinoplasti, kelime anlamı olarak burundaki şekil bozukluğunun cerrahi müdahale ile düzeltilmesidir. Hastanın yüz hatlarına göre planladığımız rinoplasti; kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilde şekil verilen kalıcı bir müdahaledir. Bu açıdan baktığımızda bilimsel kriterlere göre ameliyatsız rinoplasti mümkün değildir.

Estetik cerrahi alanındaki son gelişmelerle burun yapısında dolgu maddeleri ile küçük çaplı kalıcı olmayan değişiklikler yapılabiliyor. Bu yöntemlerin ne kadar geçerli ve güvenilir olduğu ise halen tartışma konusu. Geçici düzeltme çözümleri sunan bu yöntemler her burun yapısı için uygun olmayabilir. Örneğin nefes alma problemine neden olan septum eğrilikleri gibi anatomik problemlerin burun dolgusu ile giderilmesi mümkün değildir. Kişi kalıcı bir çözüme sadece rinoplasti ameliyatı ile ulaşabilir. Hastanın bu bakımdan ne istediğine karar vermesi ve bilinçli davranması önemli… Ameliyattan korkan hastalar bu yöntemi merak etse de şunu akılda tutmak gerekir, kalıcı yapısal çözüm getirmesi mümkün değildir. Hastalar, bu korkularını ancak doktorlarına güvenerek ve ameliyat hakkında bilgi sahibi olarak aşabilirler.
Bilimsel kriterleri hiçe sayarak ticari kaygılar sebebiyle ameliyatsız rinoplastinin mümkün olduğunu iddia etmek aynı zamanda tıp etiğine de aykırıdır.